

Vi mødes til instruktions- og skippermøde kl. 17.00 ved VSB klubhus inden vi sejler mod Herslev havn
Udover skolebåden deltager der flere andre både fra VSB. Vi sejler til Herslev i dagslys, hvor vi lægger til. Middag spises omkring kl. 19 i Herslev Sejlklubs dejlige klubhus.
Når det er blevet rigtigt dejligt mørkt forlader vi klubhuset omkring kl. 21.30 og sejler gerne for sejl tilbage til Veddelev. Vi forventes at ankomme omkring kl. 23. Derefter vil der være fri sejlerhygge i skipperstuen med en øl og en dram.
Der vil til hvert bådhold være en søkort planlægningsopgave som forberedelse til, at vi skal kunne finde vej over fjorden i mørke med støtte af de kurser og lysbøjer, som vi har planlagt og helst med slukket GPS og kortplotter.
Turen og middagen i Herslev er gratis for sejlerskolens elever, instruktører og skippere, som stiller båd til rådighed for natsejladsen. Drikkevarer medbringes til eget forbrug.
Andre VSB sejlere er også velkomne til at deltage og øve deres natsejladsfærdigheder, samt deltage i fællesmiddagen i Herslev. Prisen for fællesmiddagen for VSB medlemmer udenfor sejlerskolen udgør 125 kr pr. deltager. Betaling ved tilmelding på MobilePay 4057 7331. Man kan naturligvis også deltage og selv medbringe mad.
Der er muligheder for at på- og afmønstre i Herslev, hvis man selv kan arrangere transport til og fra Herslev.
Tilmelding til Sejlerskolen senest Mandag d. 25 august på mail sejlerskolen@vsb.dk.
Hilsen Piet / VSB Sejlerskole
